Home
Varislerden nasıl kurtulabilirsiniz?

Varislerden nasıl kurtulabilirsiniz?

MAĞUSA TIP MERKEZİ

MEDICAL CENTER

Varis Tedavi Sezonu

İnsanoğlu önce bebektir emeklemeye başlar dört ayak üzerinde yürür. Daha sonra büyür, iki ayak üzerinde durmaya başlar ve yaşlanır, baston kullanmaya ihtiyaç duyar, üç ayaklı olur. Dik yürümek diğer hayvanlara göre insanoğluna avantaj sağlar. Daha iyi görüş alanı, korunma ve üretim için serbest eller bunlardan bazılarıdır.Bunun yanında dezavantajlar da oluşur. Kan dolaşımı daha fazla güce ihtiyaç duyar. Baş ile ayaklar arasında yükseklik farkı artar. Oksijenli kanı taşıyan arterlerin (Atar damar) işi kolaydır, akışyönü baş ve boyun haricinde yerçekimi yönündedir. Pompalanan kan tekrar kalbe venler (Toplar damar) içinde geri dönerken yerçekiminin aksi yönünde hareket eder.Buda arterlere göre venlerin işini zorlaştırır.

 

VARİS NEDİR, NASILOLUŞUR?

İki ayak üzerinde duran insanoğlunda venöz göllenme sonucu oluşan yüksek basınca ven duvarları fazla dayanamaz. Aşama aşama değişikliğe uğrarlar. Bazı kişilerde bu değişiklikler oldukça belirgin olur. Uzun süreli basınç sonucu destek dokusu zayıflayan ven duvarı genişlemeye başlar. Normal yapısını kaybeden, anormal genişleyen ve uzayan venlere VARİS denir.

Eğer bu genişleyen yüzeyel venlerse belirgin şekilde görünürler. Cilde yakın ince venler yıldız veya örümcek gibi görüntü verirler. Bunlara “spider venler” denir.

 

VARİS OLUŞUMUNU HIZLANDIRAN ETKENLER NELERDİR?

Varisler ikiye ayrılır. Derin venöz patoloji ile ilişkisi olmayanlara primer, derin venöz patolojiye ikincil olanlara sekonder varis denir. Bunun ayrımını herhangi bir tedaviden önce yapmak çok önemlidir. Varis oluşumunu hamilelik, doğum kontrol hapları, ilerleyen yaş, şişmanlık, uzun süre durarak veya oturarak çalışma ve spor yapma alışkanlığının olmaması gibi sebepler artırmaktadır.

 

KILCAL (Spider) VARİSLER SİZİ NASIL RAHATSIZ EDEBİLİR?

Varisler uzun süre ayakta kalanlarda şişlik, gerilim hissi ve hafif ağrı gibi şikayetler oluşturur. Bununla birlikte bacak güzelliğini bozan kötü kozmetik görüntü verir. Derin damarlarda tıkanma sonucu oluşan varislerde şikayetler daha yoğundur. Yürüme sonucu ağrıda artma, bacak ve ayaklarda şişlik ve renk değişiklikleri gibi şikayetler daha fazladır.

KILCAL VARİSLERLE YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ !!!

Varis tedavisinde doktorlar bazı zaman çaresiz kalır. İleri derecede genişlemiş, şişlik, renk değişikliği, ülser ve kanama ile seyredenlere ameliyat önerilir. Kılcal veya komplikasyon oluşturmamış varislerde hastalara varis çorabı, düzenli yürüyüş ve otururken ayaklarını yükseğe uzatma gibi öneriler önceden tek başvurduğumuz tedavi seçenekleriydi. Günümüzde ise bir milimetreden küçük varisler laserle bir milimetreden geniş olanlarda ise skleroterapi veya köpük tedavisi ile yok edilmektedirler.

Skleroterapi artık kılcal ve komplikasyonsuz varislerde önemli bir tedavi seçeneği oluşturmuştur. Hastaneye yatmadan, uygulanan tedavi varislerin büyük bir kısmını tedavi edip, ortadan kaldırmaktadır.

 

Tedavi Öncesi
Tedaviden 14 Gün Sonra
Varis tedaviden 14 gün  öncesi
Varis tedaviden 14 gün sonrası

SKLEROTERAPİ SIRASINDA NE YAPILIR?

Skleroterapi için kılcal varislere birkaç yerden özel bir solusyon injekte edilir. Bu solüsyon temel olarak variköz ven duvarlarının birbirine yapışmasını sağlar. Bir süre zarfında bunlar tam olarak veya belirgin bir şekilde görünmez hale gelirler. Tedavi birkaç seansta yapılır. Tek seansta tedavinin tamamlanması mümkün değildir. Tedavi sonrasi iki hafta kompresyon bandajları ile bacaklar sarılı tutulmalıdır. Bu bandajlar damar duvarlarının birbirine yapışmasını hızlandırır. İlk 6 hafta güneş banyosu, sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Tam iyileşme için yaklaşık 3-6 haftalık bir süreye ihtiyaç vardır. Genel kural olarak tedavi boyunca düzenli egzersiz yapılmasına dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki kılcal damarların, damar dolaşımı için önemli bir görevleri yoktur. Bu nedenle bunları ortadan kaldırmak damar dolaşımına zararvermez.

Köpük Tedavisi

Köpük tedavisi skleroterapide kullanılan ilacın hava ile karıştırıldıktan sonra varisleşmiş damarın içine verilmesi ile oluşur. Böylece daha düşük dozlarda daha etkin tedavi amaçlanır.

 

Varisin Görünüş Şekli
Varisin Tedavisi
varisin gorunus sekli
varisin tedavisi

SKLEROTERAPİ veya KÖPÜK TEDAVİSİ HAKKINDA EK SORULAR

Tedavinin Riski Nedir?
Tedavinin yan etkileri nadirdir. Alerjik reaksiyonlar veya ilacın damar dışına yoğun olarak verilmesi sonucu cilt nekrozları olabilir.

Kozmetik Başarı Kesin Midir?
Bazı kişilerde kılcal varisler tamamen kaybolmayabilir. Ama kozmetik düzelme çoğunda tatmin edicidir. Nadir olarak skleroze uğramış damar boyunca birkaç hafta ciltte renk değişikliği olabilir. Bunlar 2-3 haftada düzelir.

Kılcal Damarlanma Tekrar Eder Mi?
Tedavi edilmiş kılcal damarlar tekrar etmezler. Bununla birlikte 2-3 yıl sonra kılcal damarlar tekrar oluşabilir. Skleroterapiyi bu durumda tekrar etmek mümkündür.

Skleroterapi Ağrılı Mıdır?
Skleroterapi çok ince iğnelerle gerçekleştirilir. Bu nedenle injeksiyon çok ağrılı değildir.

Skleroterapi İçin Ne Gerekir?

Konusunda uzman doktor
Özel solusyon içeren ilaçlar
Kompresyon bandajları

Konusunda uzman doktor için Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi‘nden randevu almanız gerekmektedir.

Tel: +90 (392) 366 5430 // +90 (392) 366 5085

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment

*

*