Home
Fibroepitelyel polip (et benleri)
et-benleri-360x220

Fibroepitelyel polip (et benleri)

Et Benleri ne kadar zararlı, Ne zaman tedavi edilmeli?

 

Günlük hayatımızda çok karşılaştığımız bir sorundur et benleri. Çok ciddi olmasalar dahi oluşturdukları görüntü estetik açısından rahatsızlık oluşturmaktadır. Görsel olarak kir veya leke şeklinde gözüktüğünden, hastaları tedirgin eder.

Et benleri ne kadar önemlidir? Nasıl oluşur? Kimlerde oluşur? Kanserle ilişkisi nedir? Nasıl tedavi edilir? İşte bu yazımızda bu konuyu ele alacağız:

Et benleri çoğu zaman küçük, deri renginde veya kahverengi olup ufak saplarla deriye bağlantılıdır. Ancak bazen çok daha büyük leblebi veya ceviz ebadında veya deriye yapışık topluiğne büyüklüğünde oluşumlar şeklinde de karşılaşabiliriz.

firoepitelyel polip et benleri
Et benlerine tıpta acrocordon molluscum pendulum adı verilmektedir. Epitelyel polip olarak ta adlandırılır. Tıbbi olarak tümüyle zararsız oluşumlardır. Nadir olarak ağrı veya kaşıntı oluştururlar, kolye veya giyilen kıyafetlerle zedelenirse enfeksiyon kapmaları halinde ağrı görece olarak şiddetlidir. İnce saplarındaki kan dolaşımı bozulunca gangrenleşirler.

 

Sık rastlanan bölgeler gözkapakları, boyun bölgesi, koltukaltı, kasık gibi sürtünme alanları olup bazen de sırt ve göğüs bölgesinde oluşabilirler. Et benlerinin sayısı genellikle birden çoktur hatta bazen bu sayı yüzleri bulabilir.

firoepitelyel polip et benleri_2

firoepitelyel polip et benleri_3

Bunlar  20- 40  yaşından sonra oluşmaya başlar. Et benleri derinin en üst tabakası olan ince bir epidermis ile kaplanmış, gevşek kollajen lifleri ve damar dokusundan oluşmuştur.
Bu benlerin ortaya çıkışında  birçok sebep vardır. Vücut direncinde ani düşme, virütik enfeksiyonlar, ailesel yatkınlık veya şişmanlık, hamilelik, menapoz, stres ve hormon hastalıkları et benlerinin hızla  çoğalmasına sebep olabilirler.

firoepitelyel polip et benleri_4jj

Et benleri neyle karışır?

 

Et benleri halk arasında en çok Benler(Nevüs) ve HPV yol açtığı kondilomlar ile karışabilir. Oysa ki Benler(Nevüs) oluşum nedenleri, habisleşme potansiyelleri ve tedavileri açısından önem teşkil eder.
Et Beni kansere dönüşür mü?

Hayır, et benlerinin genellikle zararları yoktur, kansere dönüşmezler, kısacası kanserle ilişkisi yoktur. Ama özellikle kadın genital organlarında oluşan HPV yol açtığı siğillerle karıştırılmamalıdır. Çünkü bu siğillerin bir kısmı serviks kanseri ile ilişkilidir. Bu neden ile bu tür siğiller et beni olarak hastalar tarafından yanlış algılanırsa gerekli kontroller atlanıp erken teşhis şansını hastalar kaçırabilir. Ayni şekilde bazı benlerde (et beninden farklı olarak) kanser dönüşümü söz konusudur. Bu durumlarda da bu tür benler nasıl olsa bu et benidir diye rahatlık içinde olunmamalıdır. İster et beni olsun, isterse normal benler olsun her türlü renk, boyut, şekil farklılığında mutlaka bir doktor kontrolünden geçilmelidir.

 

Et Benleri Nezaman Tedavi Edilmelidir ?

 

Tamamen estetik amaçlı kaygıların olduğu durumda, gangrenleşmiş ağrılı benler veya değişikliğe uğrayıp şüphe taşıyan benler tedavi edilmelidir.

Bu benlerin alınmasında hasta açısından hiçbir risk yoktur. Alınan benlerin halk arasında ileride kansere dönüşeceği korkusu tamamen asılsız bir korkudur.

Bu tür oluşumlardan hastalarımızı kurtarmak son derece kolay ve kısa bir işlemdir. Genelde elektrokoter sistemiyle yakılma işlemi uygulanır ki bu son derece başarılı ve etkili bir yöntemdir. Bu işlemden önce ağrı duyulmaması için kremle veya ince uçlu iğnelerle anestezi uygulanır. Eğer çok sayıda et beni varsa geniş alanları krem sürerek 30 dakika gibi bir sürede yeterli uyuşması sağlanır. İşlem 10-15 dakikada sona erer ve sonrası ağrı hissi gelişmez. Birkaç gün içinde kabuk gelişir ve 3-5 gün içinde düşer ve yerinde iz bırakmaksızın iyileşir.

Radyofrekans, kriyoterapi ve cerrahi tedavi diğer seçeneklerdir.

Cerrahi yöntemle; bistüri veya daha çok makasla, lokal veya ince uçlu bir iğne ile uyuşturduktan sonra onlarca et beni çok kısa bir sürede nerdeyse hiç iz bırakmadan alınabilir.

 

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment

*

*