Home
Bir Hasta Bir Hastalık
Ter Bezi İltihabı-Hidradenit Süpürativa

Ter Bezi İltihabı-Hidradenit Süpürativa

Hasta: Yaklaşık 20 yıldır her iki koltuk altında sürekli oluşan şişlikler ve akıntı yakınması ile 40 yaşındaki erkek hasta kliniğimize başvurdu. Hastanın özgeçmişinden bugüne kadar birçok defa koltuk altında oluşan apselerin drene olduğu, tekrarladığı, antibiyotik kullanmasına rağmen tam bir iyileşme olmadığı öğrenildi. Muayenesinde her iki koltuk altında değişik boyda apseler, akıntısı olan sinüsler ve skar dokuları mevcuttu.

Ter Bezi İltihabı - Hidradenit Süpürativa

Ameliyat öncesi hastaya ait resim

Hastalık: Hidradenit Süpürativa özellikle, kotlu altı, kasık ve perine bölgesini tutan yaygın apse ve akıntı ile karakterize bir hastalıktır. Apokrin vasıfta ter bezleri ile ilgilidir. Puberte öncesi ve menopoz sonrası daha az görülür. Bu bölgede follikül hücrelerinin tıkanması ile oluşan kronik apseler, şişlikler, akıntı, sinüs ağızları ve skarlar ile seyreden bir hastalıktır. Kaşıntı, kızarıklık, şişlik ile başlayan apseler daha sonra tam olarak iyileşmeyen, akıntılı sinüslere ve skar dokusuna yerini bırakır. Tekrarlayan şikayetler yaşam kalitesini bozar. Erken dönemde ağızdan alınan veya bölgesel olarak kullanılan topikal antibiyotikli pomatlarla tedavisi sağlanır. Apseler drene edilerek tedavi edilmeye çalışılır. Kronik dönemde kıl ve ter bezlerini içeren derinin tümüyle çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde tekrarı kaçınılmazdır.

 

Birince resimde ameliyat sırasında tük kıl ve apokrin ter bezi içeren bölgenin çıkarılması sonucu oluşan doku defekti
İkinci resimde hazırlanan adacık halinde V-Y fasiokütanöz flepler

Kronik aksillar hidradenit süpürativalı hastaların V-Y fasiokutanöz fleplerle tedavisi en iyi sonuç veren yöntemlerin başında gelir. Orta derecede geniş eksizyonlarda göğüs kafesi lateral duvarından kaydırılacak flep yeterli olurken, geniş defektli hastalarda ayrıca kolun iç yüzünden ikinci bir adacık flepinin kaydırılarak çıkarılan dokunun tamiri sağlanmaktadır.

ter bezi iltihabi 4ter bezi iltihabi 5_1

Rekonstrüksiyon (Tamir) sonrası durum:
a)Ameliyat hemen sonra                                    b)Ameliyattan 6 ay sonra

Bu yöntem hem hastalığın tekrarını azaltmakta hem de bir kontraktür oluşturmadan tamire izin vermektedir.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment

*

*