Home
Anal Fissür Nedir?
Anal Fissür Nedir?

Anal Fissür Nedir?

TUVALETTE BAŞINIZ DERTTE İSE BUNUN NEDENİ NE OLABİLİR?

ANAL FİSSÜR ? BASUR? KOLON KANSERİ?

Bunun nedenlerinden biri olan anal fissürü bugün ayrıntılı anlatacağım.

Tuvalete gidip rahatlamak şöyle dursun, dışkınız makattan çıkarken kesilir gibi bir ağrı duyuyorsanız, her tuvalete gitme ihtiyacı duyunca kabus görmeye başlamışsanız, önceleri makattan kanama şikayeti sonraları yerini ağrıya bırakmışsa

çekinmeyin, korkmayın mutlaka bir doktora gidin çünkü erken dönemde basit bir tedavi ile iyileşecek bu hastalık kronikleşmesi ile tedavisinde bir cerrahi müdahale gerektirecektir.

Hastalara hep soruyorum şikayetiniz nedir diye… aldığım yanıt hemoroidim (basur) var oluyor. Oysa şikayetleri benzer olmasına rağmen anal fissürü çoğunlukla tarif ediyorlar. Basit bir muayene ile teşhis hemen konmaktadır. Bazı durumlarda o kadar ağrılıdır ki hastayı muayene etmek mümkün değildir. Anestezi altında muayene edebildiğim hastalar bile olmuştur.

Nedir bu anal fissür?

Anüs (makat) bölgesini örten deride ağrı, kanama ve kaşıntıya yol açan küçük bir yırtıktır (çatlaktır).

anal_fissur_1

ANAL FİSSÜRE NELER YOL AÇAR?

Fissür genellikle bir kabızlık dönemini izleyerek oluşur. Ender olarak bir ishal atağını takiben de oluşabilir. Sert, kuru (taş gibi) bir dışkının zorla anal kanaldan (makattan) geçmesi sırasında bu bölgede yırtık oluşur. Genelde fissür yüzeyel olarak başlar ve hızla iyileşir. Bazen derinleşip altta yatan sfinkter kasına (anal kanal çevresinde dışkılama alışkanlığını kontrol eden kas) ulaşabilir. Bu durumda hastalık kronik (süreğen) hale gelmiştir. Kısacası anal kanalın mekanik travması, anal kanal sfinkter bozuklukları, iskemi anal fissür nedenleri arasındadır. Kabızlık, patlayıcı tarzda ishaller, rektosel gibi anal kanalın anatomisini bozan olaylar, tromboze hemoroid gibi problemler fissüre yol açmaktadır. Chron veya ülseratif kolit gibi inflamatuar barsak hastalıklarıda da fissürlerle görülebilirler.

Ağrı beraberinde sfinkter spazmına yol açmakta ve bunu takiben oluşan iskemi süreci daha da kötüye götürmekte, bir kısır döngü içerisinde ağrı-spazm-iskemi gerçekleşmektedir. Akut fissür bu şekilde derinleşmekte skin tag (deri takıntısı) ve hipertofik papilla iyileşemeyen fissüre eklenip kronik hal almaktadır. Kronik fissürler zamanla anal stenoz dediğimiz makatta darlıklara yol açıp giderek dayanılmaz bir hal almaktadırlar.

ANAL FİSSÜR KANSERE NEDEN OLUR MU?

Hayır. Anal fissür ile kanser arasında ilişki yoktur. Fakat anal fissür hastalığının belirti ve bulguları kolon ve rektum (kalın bağırsak) kanserleri ve diğer sindirim sistemi hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterebilir. Bundan dolayı şikayetler olduğunda önce bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

ANAL FİSSÜR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rektal ağrı: Hastalar sıklıkla dışkılama sırasında meydana gelen yanma ya da yırtılma gibi bir ağrı tanımlarlar. Ağrı dışkılama sonrası dakikalar ya da saatlerce sürebilir. Ağrı sfinkter kasının (anal kanal çevresinde dışkılama alışkanlığını kontrol eden kas) spazmına (kasılmasına) bağlıdır. Bazen hastalar ağrı nedeniyle dışkılamadan kaçabilir.

Rektal kanama: Genellikle az miktarda parlak, kırmızı kanamadır ve tuvalet kağıdında görülebilir veya damla damla kanama olabilir.

Şişme: Fissürün dış kenarında şişme sonucu cilt kabartısı gelişebilir. Makat bölgesinin temizliği sırasında fark edilebilir.

Kaşıntı: Fissürün ardışık olarak iyileşip tekrar açılması sırasındaki akıntı kaşıntıya yol açabilir.

10548177_10204321285461604_6749554438170417921_o

FİSSÜR NASIL TEDAVİ EDİLEBİLİR?

Düzenli tedavi için şikayetler olduğunda önce bir doktor tarafından değerlendirilme gerekmektedir. Başkalarının kullandığı ilaçlar veya doktor kontrolünde olmadan eczanelerden gelişigüzel temin edilen ilaçlar zaman kaybına neden olabilir. En önemlisi altta yatan başka bir hastalığın varolup olmadığının farkına varılmasıdır.

Fissürlerin en az %50 si tedavisiz ya da özel tıbbi kremler ve dışkı yumuşatıcıları kullanımı, kabızlıktan kaçınma ve oturma banyoları ile iyileşirler. (sıcak suya, günde birkaç defa, 15 dakika boyunca oturma.)

İlk basamak olarak varsa kabızlık veya ishal tedavi edilmelidir. Posalı yiyecekler ve bol miktarda su içimi önemlidir.

Ne zaman cerrahi tedavi gerekir?

Kronikleşmiş anal fissürlerde konservatif tedaviye yanıt alınamamışsa cerrahi tedavi önerilir. Anal kanalın dilatasyonu tek başına yapılabileceği gibi cerrahide hafif bir anestezi ile subkutan lateral sfinkterotomi dediğimiz anal kanal içinde istemsiz çalışan düz kasların kesilmesi ile tedavi sağlanabilir. Anal kanal içinde 2 farklı tür kas vardır. İstemli olan çizgili kaslar, kendi kontrolümüz altında dışkılama kontrolünü sağlayan kaslardır. İstemsiz olarak çalışan düz kaslar bizim kontrolümüz dışında çalışır ve ameliyat sırasında bu kaslar kesilmesi spazmı kalıcı olarak çözeceğinden dolayı füssürün iyileşmesini ve ağrının ortadan kalkmasını sağlarlar. Bu ameliyat son derece yüz güldürücüdür. Günü birlik yapılıp hasta taburcu edilebilir. Ameliyat sonrası ağrılar dramatik şekilde azalır. Hastalığın ameliyat sonrası tekrar etme oranı % 5’in altındadır.

Botox tedavisi kronik anal fissürde cerrahiye alternatif diğer bir tedavi şeklidir.

anal fissur_2

 

Op. Dr. Mehmet İnan

Genel Cerrahi Uzmanı

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Leave a Comment

*

*